Z. Kovács József: Brigádnapló ’52-56.
Ki emlékszik a szocialista brigádokra? Ki tudja, mi volt a brigádnapló?
A múlt század ötvenes éveitől majdnem a rendszerváltásig az emberek a munkahelyükön kollektívákat alakítottak. Persze kényszerből, ez volt az irányelv. Brigádoknak nevezték a csoportokat. A tagság igyekezett valami jó nevet felvenni, de sok Tyereskova, Gagarin, Petőfi név megnevezés járta!
A brigád életét kapcsos könyvben, brigádnaplóban örökítették meg. Beragasztották a színházjegyeket, emléksorokat kértek a látogatóktól, fotókat illesztettek az oldalakra. Rajzoltak bele, feljegyeztek üzemi eseményeket, családi történéseket.
Z. Kovács József grafikus egy ilyen képzeletbeli brigádnaplót állított össze. Képek, röplapok, beírások. Mindezt azonban – még egy fordulattal – egyszerűen megrajzolta. Krónika az ötvenes évekről, de nem szövegben, hanem képben. Megelevenednek a kor jellegzetes figurái, történései, a brigádnapló egyszerű, naivan rajongó mondataiban. A szöveg is rajzolt, mintha irkafüzetet látnánk.
Retro könyv Z. Kovács József munkája. Nagyon tanulságos, ugyanakkor könnyen érthető, jól lapozható. Néhány oldal szemrevételezése után olyan ideológiailag túlfűtött világba érkezünk, ami ma már érthetetlen, felfoghatatlan, de néhány évtizeddel ezelőtt szigorú valóság volt. Akik akkor éltek, visszaemlékezhetnek; a maiak pedig kapnak egy élvezetes képet arról, hogyan is éltek, kellett élniük szüleiknek, nagyszüleiknek.
Józsa Ágnes így ír a könyv bevezetőjében: „Z. Kovács József briliáns rajzoló. Mozdulatai a papíron könnyedek és kifejezők. Bármilyen téma ötlik fel fantáziájában, annak boszorkányos ügyességgel formát is ad. Íme itt egy. Brigádnapló a címe és az ötvenes évek történéseit eleveníti föl.”
A könyvet a Publio gondozta, adta ki elektronikus formátumban.
A könyv adatai: Z. Kovács József: Brigádnapló ’52-56. Budapest, 2012. Elektronikus dok. ISBN: 978-1-4710-8228-3